Pomorzanin na piątkę

Kapitalny mecz, w szczególności pierwsza połowa, świetna skuteczność i przekonujące zwycięstwo hokeistów na trawie Pomorzanina z AZS AWF Poznań 5:0. Dzięki sobotniej wygranej na własnym boisku torunianie umocnili się na drugiej pozycji w tabeli superligi i odskoczyli najgroźniejszym rywalom, czyli właśnie drużynie AZS AWF, na sześć punktów. A to z kolei oznacza, że awans do finału mistrzostw Polski mają na wyciągnięcie ręki.

Spotkanie od początku dobrze ułożyło się dla gospodarzy, którzy już w szóstej minucie wykorzystali swój pierwszy krótki róg. A do siatki trafił z bliska Michał Kunklewski. W pierwszej połowie, a ściślej w drugiej kwarcie, torunianie mieli jeszcze dwa tego typu stałe fragmenty gry i oba wykorzystali. Najpierw, po klasycznym rozegraniu i pchnięciu z czubka półkola, gola strzelił Wojciech Rutkowski. W końcówce tej części gry Michał Makowski, który podawał z linii końcowej, wykończył kombinacyjną akcję swojej drużyny. Między tymi bramkami Marcina Kitkowskiego pokonał także Krystian Sudoł, który po przechwycie i samotnym rajdzie przez pół boiska precyzyjnie przyłożył z bekhendu. Do przerwy Pomorzanin prowadził 4:0, głównie dzięki znakomitej skuteczności i bardzo dobrej grze w obronie. Poznaniacy nie odstawali, długimi momentami prowadzili grę, ale nie potrafili stworzyć sobie okazji strzeleckich. Dwa krótkie rogi, podyktowane za faule torunian w strefie 22 metrów, nie przyniosły powodzenia.

Goście podrażnieni tym co zdarzyło się w pierwszej połowie, drugą rozpoczęli z ogromnym animuszem. I już na samym początku wykonywali trzy następujące po sobie krótkie rogi, ale sposobu na pokonanie Michała Śliwińskiego, który zmienił w toruńskiej bramce Marcina Szczęsnego, nie znaleźli. To był jednak wyraźny sygnał, że ekipa z Poznania nie podda się do końca i będzie walczyć o jak najkorzystniejszy wynik. Ale pod koniec trzeciej kwarty nadziała się na kontrę Pomorzanina, a dokładniej Wojciech Rutkowskiego, który wygrał pojedynek sprinterski z Łukaszem Kosmaczewskim, a potem z bramkarzem rywali. W ostatniej odsłonie AZS AWF znów przejął inicjatywę, znów mocniej zaatakował, ale toruńskiego bloku obronnego na czele ze Śliwińskim nie skruszył.

Pomorzanin wygrał u siebie 5:0, w rundzie jesiennej w Poznaniu pokonał AZS AWF 4:0.

- Najlepszy nasz mecz w tym półroczu, w tej rundzie – mówił po zakończeniu spotkania Maciej Zieliński, trener Pomorzanina. W poprzednim roku też graliśmy bardzo dobrze i na to czekaliśmy aż nasza forma wreszcie eksploduje. Szczerze przyznam, że nie spodziewałem się, że ten mecz zakończy się takim wynikiem na naszą korzyść. Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa i z tego, że wszystko wraca na właściwe tory. W końcu mogliśmy zagrać prawie w pełnym składzie (zabrakło Sebastiana Sellnera i Bartosza Żywiczki – przyp. red.) i po raz kolejny Marcin Szczęsny i Michał Śliwiński pokazali, że są bramkarzami z absolutnego topu superligi. Oby tak do końca.

- Wynik nie zawsze wynik odzwierciedla to co się na boisku działo, bo jeżeli bym powiedział o strukturze gry i prowadzaniu gry, to raczej to moja drużyna prowadziła i to przez cały mecz – stwierdził szkoleniowiec AZS AWF, Jacek Adrian. A Pomorzanin był skuteczny do bólu. I tak to już jest, że prowadzi się mecz, jest strata, kontra i bramka. Dalej się prowadzi mecz, niby wygląda to dobrze i znów rywale zdobywają bramkę. W drugiej połowie staraliśmy się zaatakować, wyjść agresywniej, ale mimo wielu okazji i szans nie udało się. Pomorzanin nas zdominował wynikowo, w grze jednak absolutnie nie.

Pomorzanin Toruń – AZS AWF Poznań 5:0 (4:0)

1:0 Michał Kunklewski (6’R); 2:0 Wojciech Rutkowski (17’R); 3:0 Krystian Sudoł (22’A); 4:0 Michał Makowski (29’R); 5:0 Wojciech Rutkowski (43’A)

Pomorzanin: Marcin Szczęsny (od 31’ Michał Śliwiński) – Damian Mondrzejewski, Arkadiusz Rutkowski, Michał Makowski, Miłosz Szreder, Mariusz Kowalski, Krystian Sudoł, Wojciech Rutkowski, Michał Kunklewski, Krystian Makowski, Michał Dawid oraz Patryk Karamuz, Artur Kościelski, Adrian Makowski, Michał Raciniewski

AZS AWF: Marcin Kitkowski (od 46’ Jakub Górny) – Jakub Deniz, Łukasz Kosmaczewski, Szymon Pilaczyński, Wadim Kirsze, Patryk Pawlak, Przemysław Bernard, Mateusz Nowakowski, Mateusz Mazany, Adrian Kozan, Łukasz Kurniewicz oraz Bartosz Majek, Dominik Karulak, Jakub Czerwiński, Rafał Nojgebauer, Aleks Marcinkowski, Arkadiusz Woźniak

Sędziowali: Hubert Czaiński i Michał Jarmołowicz

data publikacji: 30 maja 2021